وبلاگ هميار وب
آموزش بازاريابي اينترنتي | آموزش كسب و كار اينترنتي
نويسندگان
لينک دوستان
لينكي ثبت نشده است
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 21379

روش اول Skimming : روشي است كه به طبق آن مي بايست در يك نگاه تلاش كنيد فقط قسمت هاي مهم يك صفحه را بخوانيد. نگاه كردن به قصد برداشت كلمات مهم . كه مطالعات نشان داده است . اين طرز مطالعه براي ما هيچ درك و ياد سپاري در پي نخواهد داشت.

روش دوم Meta guiding : در اين روش با استفاده از يك راهنما براي چشم مطالعه ميكنيم . انگشتمان را زير خطوط حركت مي دهيم و يا از نوك خودكار يا وسيله اي شبيه به آن استفاده ميكنيم . كه اين روش باعث افزايش تمركز و كاهش حواس پرتي مي شود . 

روش سوم Another method : چند خط را بصورت همزمان بايد بخوانيم.

روش چهارم Rapid Serial Visual Presentation (RSVP) : اين روشي است كه با استفاده از نرم افزار ها سعي در افزايش سرعت مطالعه شما دارند.

حال بياييد ببينيم در حالت معمولي به چه صورتي ميخوانيم؟

افراد در حالت معمولي روي هر كلمه حدودا 0/25 ثانيه مكث ميكنند و هر پرش بين كلمات هم حدود 0/1 ثانيه زمان ميبرد.كه در اين صورت ميتوان گفت در هر ثانيه بيش از 3 كلمه ميتوانند بخوانند كه در هر دقيقه ميشود حدود 200 كلمه.البته اين اعداد در افراد مختلف متفاوت است.مثلا اگر فردي بسيار اهل مطالعه باشد و حتي تندخواني را هم يادنگرفته باشد شايد در هر ثانيه بتواند 5 كلمه بخواند و سرعت او به حدود 300 برسد! و اگر شخصي اهل مطالعه نباشد شايد سرعت مطالعه ي او حتي به 100 كلمه در دقيقه هم نرسد.

ميانگين سرعت مطالعه در ايران حدود 150 كلمه در دقيقه است!

چه كاري در تندخواني انجام ميدهيم كه سرعت مطالعه ي شما را افزايش پيدا ميكند؟

1)سرعت مكث چشممان را كاهش ميدهيم.

2)تمركزمان در هر مكث روي چند كلمه است.يعني در تندخواني در يك نگاه بجاي يك كلمه يك عبارت را ميخوانيم.

دروغي بنام 1000 كلمه در دقيقه!

اگر ميخواهيد تندخواني ياد بگيريد لطفا اين شعار بعضي مدرسين را فراموش كنيد كه ميگويند ميتوانيد به 1000 كلمه برسيد!چون اگر سرعت ما از يك حدي بگذرد درك مطلب ما كاهش پيدا ميكند و ما نميخواهيم همچين اتفاقي بيافتد.

خصوصا اينكه اكثر افرادي سراغ تندخواني ميايند دانش آموز  و دانشجو هستند و قصد دارند كه كتاب هاي درسي خود را با تندخواني بخوانند و بعضا با اميد ميايند كه بتوانند در نهايت با سرعت 1000 كلمه در دقيقه كتاب هاي درسي خود را بخوانند!!!

شايد بپرسيد پس چه عددي واقعي است؟

اگر روزي يك ساعت تمرين هاي تندخواني را انجام دهيد بعد از يك ماه ميتوانيد تا به 600 كلمه در دقيقه برسيد و نه تنها درك مطلب شما افت نميكند بلكه با انجام تمرين هاي تقويت حافظه قدرت درك شما در هنگام مطالعه افزايش پيدا كند.

اما آيا اين سرعت براي كتاب هاي درسي هم جواب ميدهد؟

بله اما چه در كتاب هاي درسي و چه در كتاب هاي غير درسي ما بايد داراي انعطاف باشيم يعني ما با سرعت شروع ميكنيم به خواندن مطالب و تا به يك عبارت مهم برخورد كرديم سرعت خود را كاهش ميدهيم تا با درك بالاتري عبارت مهم را بخوانيم.مثلا شايد با سرعت 600 كلمه در دقيقه داريد ميخوانيد اما تا به يك عبارت مهم برخورد  كرديد سرعت خود را به 300 كلمه در دقيقه برسانيد تا با توجه بيشتري آن را بخوانيد و اگر نياز بود آن را يادداشت كنيد.

مقاله ي يادداشت برداري اصولي را مشاهده كنيد.

فوايد تندخواني:

1)افزايش تمركز:

وقتي شما كندخوان باشيد احتمال اينكه در هنگام مطالعه تمركزتان را از دست دهيد و به فكر فرو برويد بسيار بيشتر است تا اينكه تندخوان باشيد.چون وقتي ما آرام ميخوانيم خيلي وقت ها رشته ي كلام از دستمان خارج ميشود و مجبور ميشويم دوباره مطالب خوانده شده را بخوانيم.اما وقتي مطالب را با سرعت ميخوانيد خيلي زود آن مطلب را مطالعه ميكنيد و منظور مطلب را درك ميكنيد و رشته ي كلام حفظ ميشود.

2)صرفه جويي در زمان:

حداقل با تندخواني ميتوانيد نيمي از زمان مطالعه ي خود را كاهش دهيد.بنظرتان اين عالي نيست؟

3)صرف انرژي كمتر:

مسلما وقتي شما زمان كمتري را براي مطالعه اختصاص ميدهيد به همان ميزان انرژي كمتري را صرف ميكنيد.

4)يادگيري بيشتر!

وقتي شما با تمركز بالايي مطالعه ميكنيد مطمئنا يادگيري بهتري خواهيد داشت.

5)تقويت انگيزه ي مطالعه كردن!

وقتي ميدانيد كه ميتوانيد به راحتي و در زمان كمي مطالعه زيادي داشته باشيد مسلما از مطالعه لذت خواهيد برد و مثل خيلي ها از مطالعه فراري نخواهيد شد.


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۵۹:۴۱ ] [ مهتاب جوان ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By bigtheme :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لينک هاي تبادلي
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
خبرنامه
عضويت لغو عضويت
امکانات وب